2009 m. gruodžio 29 d., antradienis

Dakar Paris - blogas, apie keliones po Afrikos žemyną

Šiandien žioplinėjau internetinėj ervėj ir skaitinėjau lemonde.fr. Kartais užsuku pasiskaitinėti straipsnių, anot neužmirščiau ir prisiminčiau išmoktus dalykus prancūziškai. Ir netyčia aptikau vieną blogą, kuris mane labai sudomino. Tai rašytojo ir žurnalisto Pierre Cherruau blogas apie keliones. Šis žmogus, kaip pasidomėjau, vis paruošia reportažų apie Afrikos žemyną ir jo valstybes. Beje, yra išleidęs krūvą knygų...
Pusę dienos aiškinaus, kuo skiriasi prancūzų "pastis" (anyžinis likeris), ouzo (graikiška anyžių degtinė), sambuka (italų anyžių likeris), rakė (būna iš vynuogių). Oj, ginčų buvo, bet vis tiek ne viskas man aišku. Ai, ir tegu. Nemėgstu aš anyžių. O tas susidomėjimas kilo perskaičius vat šitą straipsnį http://dakarparis.blog.lemonde.fr/2009/12/29/dakar-adieux-a-locean-arroses-au-pastis-de-thies/, kurio vertimą pateikiu žemiau.

Dakaras - Tieso anyžių likeriu dvelkiantys atsisveikinimai su vandenynu.


Įsukame į pagrindinį kelią. Priešais mus iškyla didžiulis prekybos centras, kuris atrodo iš tiesų vaiduokliškai: langai išdaužyti, visur kabo voratinkliai. Visa atrodo apleista, bet ne taip blogai kaip atrodė. Spingsi viena lempa. Vienerios durys atviros. Jos veda į erdvų angarą, kuris atrodo tarsi pobūvių salė. Tolėliau - prekystalis, o prie jo du vidutinio amžiaus vyriškiai, kažką gurkšnojantys iš mažų stiklinaičių. Jie skystį pilsto iš plastikinio butelio, ant kurio užrašyta "Pastis de Marseille" (Marselio anyžių likeris). Apžiūrinėju nedidelius butelius. Ir še tau - "Marselio anyžių likeris" pagamintas Tieso mieste, kuris randasi 70 km nuo Dakaro.
Jie klausosi 60ųjų - 80ųjų metų senegaliečių muzikos. Skamba "Orchestra Baobab" - be galo populiari grupė Senegale bei pirmieji Youssou N'dour "gabalai". Rodos, net anyžių likeris taip nepradžiugina aplinkos...
Senegale mažai vartojama alkoholinių gėrimų. 90 % šalies gyventojų sudaro musulmonai. Stipriųjų alkohlinių gėrimų gamintojai išlieka kuklūs, nors šalyje nėra drauždiamas alkoholio vartojimas.
Aš laukiu, kol sumažės keliuose kamščiai, kad galėtume išvažiuoti iš Barni (Bargny miestelis Thiès (Tieso) regione). Grižtame nakvoti į Dakarą. Nusprendžiu pamėginti. Kamščiai tokie, kad taksi turi važiuoti neasfaltuota kelio dalimi, kad nors šiek tiek pasistumtų į priekį.
Mums reikia važiuoti aplinkiniais keliais. Bet keliai taip užgrūsti, kad automobiliai juda lėčiau nei pėstieji. Barni - tankiai apgyvendintas žvejų miestelis, kuris labai greitai plėtėsi. Jis tapo vienu iš didžiausiu vairuotojų košmarų Senegale. Gal man reikėjo pasiduoti anyžinio likerio vilionei ir likti prie baro bei laukti nakties, kol automobilių kamščiai sumažės? Bet tai gali užtrukti iki pirmos valandos nakties... Būčiau turėjęs likti žymiai ilgiau.
Vietiniai, kurie svaiginasi Tieso anyžių likeriu, man maloniai siūlė jo paragauti. Bet jausdamas, kad neturiu noro sudaryti jiems gero įspūdžio, tiesiog atsisakiau. Aš stengiuosi išvengti dar vieno vietinio malonumo - Touba kavos, kuri priverčia širdį plakti beprotišku ritmu. Jos dar paragausiu kelyje, o vėliau ateis laikas ir anyžių likeriui. Teks laukti vasaros Marselyje.
Nigerijoje, Ibų šalyje, aš pamėgau "ožkos galvą" (nacionalinį patiekalą). Bet dabar aš privalau jaustis puikiai ir tikrai ne laikas susirgti. Man reikia daug nuvažiuoti. Laukia ilgas kelias.

5 komentarai:

  1. Vilmi, beveik panašiai :) taigi šventės, o mano prancūzai nedirba

    AtsakytiPanaikinti
  2. Ech kaip fainai... Taip norėčiau ir aš pakeliaut, bet vis nesulaukiu kada bus pigūs skrydžiai į mano norimą šalį :( Baltu pavydu pavydžiu Jums šios kelionės :)

    AtsakytiPanaikinti